ÇOCUKLAR İÇİN

BURADAYIZ


Yetişkinlerin kurduğu dünyada savaşlar, salgınlar, afetler ,ekonomik krizler vb.  doğrudan ve dolaylı olarak çocukları etkilemektedir. İçinden geçtiğimiz bugünlerde de çocukların bugünü ve yarını için her zamankinden daha fazla görev üzerimize  düşmektedir.

Maraş merkezli yaşanan ve 11 ilde büyük bir yıkıma neden olan deprem sonrasında yine alanda çalışmalar sürdüren Halkevleri, Çocuklar İçin Buradayız diyerek bir gönüllü çağrısı yaptı. Bu çağrıya tüm Türkiye’den 200’ün üzerinde gönüllü başvurusu oldu. Deprem bölgesinden gelen göçle birlikte bulunduğumuz her ilde ve deprem bölgesindeki illerde çocuklarla çalışma olanağı sağladık. Hatay ve Maraş’ta birer çocuk evi açtık. Yine Hatay’da farklı üç noktada ve Malatya’da bir çadırda çocuklarla çalışmalarımız devam etmektedir. Bunun yanında İstanbul, Ankara, İzmir, Samsun, Antalya, Kocaeli ve Artvin’de Çocuklar İçin Buradayız diyenlerle bir arada çalışmalara başladık. Birçok muhtarlık, okul, misafirhane, belediye sosyal tesisleri ve yurt ile iletişime geçtik, geçiyoruz. Bu iletişimler sayesinde birçok noktada çocuklar için alan yaratarak ya da var olan alanları güçlendirerek gönüllülerimizle birlite depremden etkilenen çocuklarla bir araya geliyoruz. Olmadığımız her il için de iletişimler kurmak için çabalıyoruz. Çağrımıza karşılık veren gönüllülerimizle psikolojik ilk yardım eğitimi, özel gereksinimli bireylerle doğru iletişimi kurma eğitimive oyun atölyeleri yapıyoruz. Şu ana kadar onlarca eğitim ve atölye ile 400’ün üzerinde katılımcı ile bir araya gelmiş bulunuyoruz. 

Her çocuğun eşit, adil, ulaşılabilir, bilimsel ve ücretsiz bir eğitime, güvenli oyun, etkinlik ve yaşam alanlarına ihtiyacı vardır. Çocukların özgürce hareket edebileceği, her olanaktan eşit olarak yararlanabileceği, yaşadıkları yere dair söz ve karar sahibi olabilecekleri, birlikte karar verip birlikte hareket edebilecekleri, kendilerini güvende hissedecekleri ortak yaşam alanlarını kurmak için ihtiyaç duyulan olanakların  sağlandığı çocuk çalışmalarımız temelini deneyimlerinden almaktadır. Halkevleri hem günlük yaşam alanı içerisinde çocuklar için bu alanları oluşturarak çalışmalar yapmakta hem de olağanüstü durumlarda deneyimlerinden doğru yola çıkarak ortak zeminlerde buluşabildiği gönüllüleri ile alanlarda çocuklarla buluşmaktadır. 

Çocuklarla buluştuğumuzda birçok etkinlik ve faaliyet gerçekleştiriyoruz. Felsefe, çocuk hakları, dans, resim, müzik, ritim, satranç, el işi,  masal, hikaye yazımı, yaratıcı drama, tiyatro, eğlenceli bilim, evrim, spor ve benzeri birçok alanda etkinlikler yapıyoruz.