Zamlar geri alınsın, enerji üretim ve dağıtımı kamulaştırılsın!

Elektrik ve doğalgaz zamlarına karşı “Zamlar geri alınsın, enerji üretim ve dağıtımı kamulaştırılsın!” eylemlerimiz devam ediyor. Bugün(22 Ocak Cumartesi 2022) Cengiz’e ait dağıtım şirketlerinden CK Enerji önündeydik. Yaptığımız açıklamaya TÜKODER ve DİSK/Enerji-Sen de destek verdi.

ZAM DEĞİL SOYGUN!

Zamlar geri alınsın. Enerjide acil kamulaştırma istiyoruz.

Şu an son yıllarda ülkemizin başına çöreklenmiş, dağı, taşı, suyu, toprağı, evlerimize giren elektriği paraya, ranta çevirmiş, bir ortağı halka ettiği küfürle aklımızda yer eden bir AKP dönemi şirketinin önündeyiz. Cengiz ve Kolin ortaklığıyla Türkiye’nin %10’una elektrik dağıtan ve satan CK ENERJİ önündeyiz. Bu şirket elektrik dağıtımının özelleştirmesiyle “piyasayı” tutan diğer sınırlı sayıda şirketle birlikte her ay cebimizden milyar dolarlar çalıyor. HIRSIZ VAR!

Geçtiğimiz haftadan itibaren zamlı faturalar evlerimize girmeye başladı. Topla çıkar matematik tutmuyor. Asgari ücrete yapılan zam temel ihtiyaçlara yapılan zammı karşılamıyor. Bu ülkedeki milyonlarca yurttaş geçinemiyor. Geleceğini göremiyor. Gençler çaresizlik içinde intihara ya da yurt dışına sürükleniyor. İktidar dayanma sınırımızı zorluyor.

Bu zamların ülkemiz için etkisi yıkıcı olacak. Enflasyon artacak, işsizlik artacak, işletmelerin bir kısmı kapanacak. Birkaç gündür İran’la yaşanan doğalgaz krizi ve doğalgaz kesintileri konuşuluyor. Elbette bu sürecin elektriğe de etkisi olacak. Şimdiden kapanan sanayi tesisleri haberlerini almaya başladık. AKP eliyle enerji şirketleri ihya edilirken ülke büyük bir yıkıma sürükleniyor.

ZAMLAR GERİ ALINSIN! Her haneye 230 kwh elektrik, 140m3 doğalgaz, 18m3 su parasız sağlansın! Bu şirketin önündeyiz çünkü bugün evlerimizde en çok konuşulan konu faturaları nasıl ödeyeceğimiz. Yıl başında elektriğe konutlarda 150 kWh’a kadar tüketime %50, 150 kWh üstüne %125, sanayide %129,2 zam yapıldı. Doğalgaz fiyatları konutlarda yüzde 25, sanayi abonelerinde yüzde 50 arttırıldı. Yani bu soğuk günlerde en düşük gelen faturamız en az iki katına çıktı. Sadece faturalar değil her şey ateş pahası.

İstanbul’da ulaşıma %36 zam geldi. Kiralar bir yılda en az %58 arttı. Gıda fiyatları ise alıp başını gitmiş vaziyette. Isınamıyoruz, beslenemiyoruz, barınamıyoruz, GEÇİNEMİYORUZ. Enerji şirketleri servetlerine servet katarken; marketlerde raflara, pazarda tezgahlara el süremeyen, faturaları, kiraları nasıl ödeyeceğini düşünen, GEÇİNEMEYEN MİLYONLARA fatura kesilmesini kabul etmiyoruz. ZAMLAR DERHAL GERİ ALINMALIDIR!

ENERJİDE ACİL KAMULAŞTIRMA İSTİYORUZ!

Enerji de buraya nasıl mı geldik? 90lı yılların başından itibaren ilerleyen özelleştirme politikalarıyla. Önce Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) kamu iktisadi teşekkülü olmaktan çıkarıldı. Sonra Yap İşlet Devret modeliyle inşa edilen elektrik üretim tesisleriyle özel sektör enerji üretim alanına girdi. 2001 yılında Elektrik ve Gaz Piyasası Kanunları ve EPDK’nın kurulmasıyla birlikte elektrik üretimi giderek özelleştirildi. AKP döneminde enerji sektörünün yüzde 85’i özel sektöre geçti! Bu dönemde önce enerji hakkı; üretim, iletim, dağıtım ve perakende satış diye ayrı ayrı faaliyetler olarak tarif edildi. Ardından bunların hepsi ayrı ayrı bu hırsız şirketler kar etsin diye özelleştirildi. AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında elektrik üretiminin yüzde 60’ı kamu tarafından gerçekleşirken, bugün bu oran yüzde 15! AKP, TEDAŞ’ın yürüttüğü elektrik dağıtım hizmetini de 2009-2011 yılları arasında “rekabet sayesinde enerji fiyatları düşecek” diyerek tamamen özelleştirdi! Sonuç; bugün geldiğimiz nokta, enerji şirketlerine cebimizden giden milyarlar.

Aylık maliyetler hesaplandığında toplam fatura tutarı yaklaşık 8 milyar TL olabilecek iken bu şirketlere aylık 42 milyar TL’lik fatura ödettiriliyor bize. Yani enerji şirketlerine her ay 34 milyar lira fazladan ödüyoruz. Bu şirketler kamulaştırılırsa konutlarda elektrik parasız olabilir, iş yerlerine ise yarı fiyatına verilebilir. Bu mümkündür.

Önünde bulunduğumuz CK enerjinin ortaklarından Cengiz Holdingin yıllık cirosu resmi verilere göre 5 milyar doları aşıyor. İstanbul’un Anadolu yakasının elektrik dağıtımını elinde bulunduran Sabancı’nın şirketi EnerjiSA sadece 2021 yılının ilk çeyreğinde 552 milyon lira net kar açıkladı. Yapılan zamlarla elektrik dağıtım şirketlerinin 1 ayda toplam abonelerden elde ettiği gelir; aylık yüzde 114 artmış oldu. Üstelik halkın en temek ihtiyaçları en yüksek oranlarda vergilendirilirken bu şirketlerin borçlarının silindiğini artık sağır sultan bile biliyor. Bu bir soygundur. Bu soyguna son verilmesi için ACİL KAMULAŞTIRMA yapılmalıdır! Enerjideki piyasalaştırmaya bir an önce son verilmeli, madenlerden, enerji üretimine ve enerji dağıtımına kadar sermayenin elindeki tüm varlıklara el konulmalı, bu şirketlerin kamuya olan borçları tahsil edilmelidir.

Soğukta, karanlıkta, borçlu yaşamak istemiyoruz!

Ülkemizin bütün varlıkları bir avuç sermayedar ve AKP işbirliğiyle yağmalanırken, iktidar krizin faturasını zamlarla, vergilerle halkın sırtına yıkıyor. Ve dahası elektriğe ve doğalgaza kademeli zammı içeren kanunlar meclisten geçirilirken muhalefetin bir kısmı evet, bir kısmı da çekimser oy kullanıyor. Bu suç ortaklığını kabul etmiyoruz. Halka fatura ettiklerinizin hesabını bir bir soracağız.

Sadece nefes almak değil insanca yaşamak istiyoruz. Cebimizden çalıyorlar, hayatlarımızdan çalıyorlar, zenginliklerine zenginlik katıyorlar. Bu krizin sorumlusu biz değiliz, bedelini biz ödemeyeceğiz. Geçinemeyen milyonlarız, birlikte olursak kazanırız. Zamların geri alınması için, krizi yaratanların bu faturayı ödemesi için, enerji şirketlerinin kamulaştırılması için herkesi birlikte mücadele etmeye, yan yana gelmeye çağırıyoruz.

Taleplerimizi bir kez daha tekrarlıyoruz!
• Tüm zamlar geri alınsın!
• Elektrik üretim ve dağıtım işletmeleri acilen kamulaştırılmalıdır!
• Enerji şirketlerinden borçları tahsil edilmelidir!
• Her haneye parasız 18m3 su, 140m3 doğalgaz, 230 kwh elektrik sağlansın!
• Temel tüketim maddelerinde KDV kaldırılsın!
• Hazine garantili projelere ödemeler durdurulsun!
• Bütün ücretler arttırılsın! Herkese güvenceli iş!