Samsun Halkevi, YEDAŞ önünde: “Enerji dağıtımı kamulaştırılsın, zamlar geri alınsın”

Samsun Halkevi, yılbaşında yapılan enerji zamlarına karşı tepki göstermek ve taleplerini ifade etmek için Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A. Ş. (YEDAŞ) önündeydi.

Yılbaşında yapılan enerji zamlarına karşı bir eylem de Samsun’da oldu. Samsun Halkevi, zamlara karşı tepki göstermek ve taleplerini ifade etmek için Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A. Ş. (YEDAŞ) önündeydi.

Okunan basın açıklamasında yapılan zamların maliyetlerle ilgili olmadığına, enerji şirketlerinin bankalara olan borçlarını ödemesi için yapıldığına dikkat çekti. Ticari kredilerin yüzde dokuzunun enerji dağıtım şirketlerine verildiği ifade edilirken bu borçların ödenmesi için de halkın sırtına binilmek istendiği belirtildi. “EÜAŞ’dan elektriğin Kwh’ını 31 kuruşa alan enerji şirketleri, konutlara 135 kuruşa, ticarethanelere ise 189 kuruşa satmaktadır” diyen Halkevciler, faturalardaki kademelendirme sistemine de tepki göstererek şunları söyledi:

Bu yetmez gibi kademeli faturalandırma ile sözde yoksullara destek olacaklarını iddia etmektedirler. TÜİK verileri gibi nerede ve nasıl hesaplandığı bilinmeyen bir 150 Kwh enerji yalanı vardır ortada. Bir hane 150 Kwh saat elektrik kullanımını aşarsa kademeli olarak ödeyeceği miktar artmaktadır. Oysa 4 kişilik bir hanenin aylık elektrik kullanımı asgari 230 Kwh saatdir.

Açıklamanın sonunda Halkevcilerin açıkladığı talepler ise şöyle:

  • Zamlar geri alınsın!
  • Enerji üretimi ve dağıtımı kamulaştırılsın.
  • Her konuta aylık 230kilowatt saat elektrik, 140 metreküp doğalgaz parasız verilsin!
  • Faturalardaki vergiler kaldırılsın!
  • Enerji şirketlerinin borçları tahsil edilsin!
  • Faturaları ödenemeyenlerin elektrik ve doğalgazlarının kesilmesi yasaklansın!

Açıklamanın ardından söz alan bir çiftçi, üreticilerin zor durumda olduğunu, elektriğin de en büyük giderlerinden biri olduğunu ifade ederek yöneticilerin bu sorunları dikkate alması gerektiğini söyledi. Bir başka yurttaş ise yapılan zamlara “Olacak iş mi? Bu memleket krallıkla mı yönetiliyor?” diyerek tepki gösterdi. Yurttaşların da konuşmasının ardından eylem sona erdi.