Kartal Halkevi’nden 90. yıl Konseri

Halkevleri’nin 90. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında Kartal Halkevi düzenlediği Metin Kemal Kahraman konserinde Kartallıları bir araya getirdi.

Halkevleri “Dünden yarına geleceğe yürüyoruz” diyerek 90. kuruluş yıldönümünü sanata, bilime, dayanışmaya ve direnişe çağrı yaparak kutluyor. Kartal Halkevi de 14 Ocak Cuma günü Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiği Metin Kemal Kahraman konseriyle “Söyleyecek ve yapacak çok şeyimiz var” diyerek Kartallılara çağrı yaptı.

COVID-19 pandemisi öncesinde de varlığını fazlasıyla hissettiren ancak pandemiyle birlikte Türkiye halklarının yoksulluğunun daha da derinleştiği günlerde her şeye rağmen bir araya gelen Kartallılar Metin Kemal Kahraman ile birlikte umuda ezgiler söyledi.

Faturalarımız kabarık ama öfkemiz daha kabarık

Etkinlikte Kartal Halkevi adına söz alan Burcu Özdemir, yoksulluğa, işsizliğe, zamlara ve bununla birlikte ülkede gittikçe yükselen baskı ve faşizme dikkat çekerek “Büyüyen ekonomiden pay alan işçi ve emekçiler değil, milyonerlerdir. Ekmeğimiz, ekonomimiz küçülmüştür. Cengizler, Limaklar, Rönesanlar, Kalyonlar, Kolinler, MNG’ler ve tüm yandaşlar için ekonomi büyümüştür. Bizler onlar kazanırken her geçen gün daha da yoksullaşıyoruz“ dedi.
“İtibardan tasarruf olmaz” diyenlere seslenen Özdemir, sözlerini “Unutmayın faturalarımız kabarık ama öfkemiz daha kabarıktır. Bizden çaldıklarınızı sizden bir bir geri alacağız, bu ülkede eşitlik, laiklik, özgürlük, adalet ve demokrasi tüm demokratik güçlerin ortak mücadelesi ile gelecek ve herkesi bu mücadeleye omuz vermeye yan yana olmaya Halkevleri’nde birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz. Son sözü direnenler söyleyecek. “ diyerek bitirdi.

“Karanlığı yırtmak için Enes’lere ses olmaya çağırıyoruz”

Etkinlikte konuşan Halkevleri İstanbul Bölge Temsilcisi Zeynep Çelik, Halkevleri’nin ve bu ülke halklarının gericiliğin karşısında bu karanlığı yırtarak güç olduğunu söyleyerek herkesi #EnesKara ve onun gibi tüm gençler için alkışlarla protestoya çağırdı.

Etkinlikte söz alan Halkevleri İstanbul Bölge Temsilcisi Zeynep Çelik, “Bugün faşizmi yıkma zamanı” diyerek herkesi bu Halkevleri’nin direniş çağrısına omuz vermeye çağırdı. Çelik, sözlerini salonda bulunanları Enes’e ve Enes gibi gençlere ses olmaya çağırarak “Bu karanlığı yırtacak olan sanattır, edebiyattır, akademidir. Bu alanları boş bırakmamaya, bu sahneleri de boş bırakmamaya devam edeceğiz. Bu karanlığı yırtmak için herkesi alkışlarla protestoya çağırıyorum” diyerek sonlandırdı. Zeynep Çelik’in çağrısına salon alkışlarla yanıt verdi.
Konser Metin Kemal Kahraman’ın ezgileriyle sona erdi.